Kategorie

OLEJ KOKOSOWY

Chcielibyśmy poruszyć temat oleju kokosowego i przedstawić kilka propozycji za i przeciw. Zdrowe czy niezdrowe? Warto czy niewarto? Na wszystkie pytania odpowiemy niżej. Na początek może warto by powiedzieć czym jest olej kokosowy i w jaki sposób się go pozyskuje. 

Olej kokosowy to produkt pochodzenia roślinnego. Oczywiście rośliną tą jest kokos. Twardy orzech kokosa ma w swoim wnętrzu miąższ, zwany również koprą, która początkowo jest starannie wydobywana, a następnie rozgrzewana i tłoczona. W ten sposób uzyskuje się olej, który w postaci płynnej ma żółtą barwę. Ten w postaci stałej zmienia konsystencję w temperaturze 20-28 stopni. Jednak nie każdy olej kokosowy nadaje się do rozgrzewania, a tym bardziej do smażenia. Jak jednak rozróżnić który jest który i do czego służyć?

Olej rafinowany to ten, który jest bezwonny, czyli nie ma żadnego zapachu. Właściwie smaku kokosa również nie ma. Dlatego też można go spokojnie używać do smażenia. Podczas produkcji jest poddawany rozgrzewaniu w wysokiej temperaturze, stąd też przystosowanie. Niestety trzeba również wziąć pod uwagę to, że w wysokiej temperaturze traci on niemal wszystkie wartości odżywcze. 

Olej nierafinowany to ten o wysokiej liczebności wartości odżywczych. Jest on tłoczony na zimno, dlatego też wyższa cena. Pamiętajmy jednak, że cena nie bierze się z powietrza. Płacimy tu za wysoką ilość kwasów tłuszczowych nasyconych oraz nienasyconych, wysoką zawartość żelaza, wapnia i magnezu oraz witaminy B, C i E. Ten rodzaj oleju absolutnie nie nadaje się do smażenia. Warto go dodawać do ciasteczek, naturalnych czekolad oraz jako maseczki do włosów i balsamy do ciała - oczywiście wszystko naturalne. Warto też podkreślić, że olej nierafinowany ma zapach oraz smak kokosa. 

A więc zdrowe czy niezdrowe? Jeśli by wybrać olej nierafinowany to oczywiście jest to zdrowa dawka dla organizmu. Właściwości kokosa bez wątpienia mają ogromny wpływ na samopoczucie oraz ogólny stan naszego organizmu. Jeśli wybieramy rafinowany to również jest to w pewien sposób zdrowe dla organizmu, gdyż zamieniamy powszechne oleje na kokosowy. 
 


Kontakt ze sklepem